29 Nisan 2012 Pazar

Inr değerleri nasl olmalıdır,Ne kadar Coumadin almalıyım?


Ne Kadar Coumadin Almalıyım?
         Doktorunuz Coumadin dozunu dikkatli bir şekilde ayarlayacaktır. Coumadin dozu PT (Protrombin time) ve INR (International Normalized Ratio) tahlillerinin sonuçlarına göre ayarlanır. Coumadin’in etkisi dozla doğru orantılıdır. Yani doz arttıkça etki daha da artar (kan daha da sulanır). Çok yüksek dozlarda kendiliğinden kanamalar da görülebilir. Coumadin’in işe yarayabilmesi için kanda belirli bir düzeyde olması (yani kanın belirli bir oranda sulanması) gerekir. Daha az olursa, işe yaramaz ve yine pıhtılar oluşur. Çok fazla olursa bu sefer de kanamalar görülebilir. Etkili olan bu dozu ayarlamak için kan testi yapılır. Doktorunuzun isteği üzerine yapılan bu kan testleri; Protrombin zamanı (PT) dır. Bunun en doğru ifadesi INR ile yapılır. İlacı hangi dozda alacağınızı ve kan testlerinizin değerinin ne olması gerektiğini doktorunuz ayarlayacaktır. İlaç dozu kan testi değerlerinize göre ayarlanacaktır. Almanız gereken Coumadin miktarı zamanla değişebilir, bu nedenle belirli zamanlarda kan tahlillerinizi yaptırıp doktorunuza danışmanız gerekir.

Ne kadar Coumadin almalıyım?
Arzulanan INR değerleri hastalığa göre değişmektedir. Tedavi konusunda istenen INR değerleri hekimler arasında (hasta ve durumuna bağlı olarak) değişken olabilir, son kararı verme tamamen hekiminize bağlıdır.
Hastalık
INR
DVT/PE2.0 – 3.0
Atrial Fibrilasyon2.0 – 3.0
Miyokard enfarktüsü2.0 – 3.0
Mekanik kalp kapağı2.5 – 3.5
DVT: bacak toplardamar pıhtılaşması, PE: Akciğer embolisi
  
Neden Ve Ne Zaman Kan Testi Yaptırmalıyım?

 • PT/INR kanınızın ne kadar sulandığını ve ilaç dozunuzun değişmesi gerekip gerekmediğini belirler
 • İlaca yeni başladığınızda başlangıçta haftada bir kere sonrasında ise genelde ayda bir kere PT/INR tahlili yaptırmanız gerekecektir

5 yorum:

 1. benim kan değerim INR em 4.45 çıktı, mekanik kalp kpağı kullanıyorum günde kaç doz comadin kullanmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler ederim.

  YanıtlaSil
 2. benim kan değerim INR em 4.45 çıktı, mekanik kalp kpağı kullanıyorum günde kaç doz comadin kullanmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler ederim.

  YanıtlaSil
 3. Günde 1 kez kullanmanız gerekiyor,doz miktarını doktorunuz belirleyecek.4.45 biraz yüksek tabi ki.Şuan kullandığınız dozu bilemediğim için her hangi bir yorum yapamayacağım.Yeni kullanmaya başladığınız bir ilaçta bu yükselişe sebep olmuş olabilir.Yediğiniz bir şey de etkilemiş olabilir.
  Coumadin'in etkinliği yediğiniz içtiğiniz bir çok şeyden etkilendiği için biraz fazlaca dikkat etmek gerekiyor

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. ben kulanıyrum gunde 10 mlıgram alıyrm bır gun 10 bırgun bırbuçuk ama olmuyor sonuçlar1,54 fılan oluyr ne yapmam lazm

  YanıtlaSil